Ana Sayfa Hakkımızda Referanslar İnsan Kaynakları İletişim
 
 
 
 
  Araç Muayene İşlemleri/Araç Muayenesi nedir?

Araç muayenesi, motorlu ve motorsuz (römork) araçların trafikte güvenle seyretmesi için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 34, maddesi gereği olan teknik yeterliliklerinin tespiti amacı ile gerçekleştirilen periyodik kontrollerdir.


Araç muayenesi sizin için neden önemlidir ?
Aracınızın düzenli ve kapsamlı muayene edilmesi, bir vatandaşlık görevi olmasının yanı sıra sizin, sevdiklerinizin ve trafikte seyreden tüm bireylerin can ve mal güvenliği için önem taşımaktadır. Aracınızın periyodik muayenesini düzenli ve zamanında yaptırarak sevdikleriniz, çevreniz ve bütçeniz için artı değer yaratırsınız.


Periyodik muayenede aracınızın hangi fonksiyonları kontrol edilir?
Periyodik muayenede aracınızın fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks jant lastik ve süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantıları parçaları kontrol edilir. Bunun yanı sıra gürültü kirliliği için gerekli kontroller, yolcu taşıyan araçlar için gerekli kontroller, araç tanımları ile ilgili kontroller ve diğer donanımların kontrolleri de yapılmaktadır.


Araç muayeneniz öncesinde hazırlamanız gereken zorunlu belgeler nelerdir?
Araç muayeneniz öncesinde aracınızda hazır bulunması gereken zorunlu belgeler; ruhsatlar ve trafik sigortasıdır. LPG ve CNG takılı tanklar için gaz sızdırmazlık raporu da gerekmektedir. Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası özel muayenesi yapılacak olan araçlardan ise ilave olarak yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tahsilat projesi ve hesapları istenmektedir.


Aracınızın muayenesi sırasında kontrol edilen ekipmanlar nelerdir?
Aracınızın muayenesi sırasında kontrol edilen ekipmanlar otomobiller için 1 adet ilkyardım seti, 2 adet üçgen reflektör, 1 adet stepne ve 1 adet yangın tüpüdür.


Muayene sonucunda hangi raporlar verilir?
Muayene sonrasında araçlara kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz olmak üzere rapor verilmektedir. Kusursuz ve Hafif kusurlu raporlarda raporunuzu muayene geçerlik süresince saklamanız ve bir sonraki muayeneye bu raporla gelmeniz gerekmektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz rapor alan araçların ise eksiklikleri giderilmiş halde 1 ay içinde raporlarıyla aynı araç muayene istasyonuna gitmeleri gerekmektedir.

 

 
 
 
  Haber & Duyuru  
 
Her bir araç için ayrı ayrı olmak üzere son bir ay içinde düzenlenmiş noter onaylı vekâletnameleri muayene istasyonu yetkililerine verilmesi zorunlulugu getirilmiştir. ...............................

Bilindiği üzere 2005 yılının başında yapılan ihaleyle Akfen-Doğuş-Tüvsüd Ortak Girişimi muayene istasyonları ihalesini 613.5 milyon dolara kazanmıştı. Bir yıla yakın bir süre bolunca danıştayın...

Kış mevsiminde alınacak tedbirleri içeren 2008/68 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi'nde, karayolu ulaşımında yaşanacak olumsuz hava ve yol koşulları dikkate alınarak...

İkinci el araçların nakil ve devir işlemlerinin 31 Aralık 2008 tarihinden itibaren noter yerine emniyette yapılacak olmasının polisin iş yükünü artıracağı bildirildi.


 
 
  Döviz Kurları  
 

DÖVİZ

ALIŞ SATIŞ

USD

 19.0371  19.0714

EURO

 20.5055  20.5424
 
 
 

Yukarı Dudulu Nato Yolu Cad. Nebioğlu Sok. No:7 K:1 Ümraniye / İST.
Tel:0216 540 35 39 Fax : 0216 540 34 23 - 0216 313 12 30 info@trafiktescil.com